Newsletter
Nowości, specjalne oferty i eksperckie porady prosto na Twój e-mail
Wartość koszyka
Kontakt
Zadzwoń do nas
(+48) 12 31 20 444 Nasza infolinia jest dostępna w godzinach od 8:00 do 16:00 (pn-pt)Napisz do nas
[email protected] Na zgłoszenia e-mail odpowiadamy w godzinach od 8:00 do 16:00 (pn-pt)Zostaliśmy wyróżnieni certyfikatem "Słucham swoich klientów" przez ceniony serwis opineo.pl
Średnia ocena: ten artykuł nie ma jeszcze opinii.
Wiele osób zastanawia się, ile może być włączone żelazko, aby nie stanowiło zagrożenia. Dlatego w poniższym artykule odpowiemy na najważniejsze pytania w kwestii bezpiecznego użytkowania tego sprzętu AGD. Doradzimy też, jak zminimalizować ryzyko pożaru, jeśli zdarza Ci się zapomnieć wyłączyć żelazko.
Pozostawienie włączonego żelazka bez nadzoru może stanowić duże zagrożenie. Warto zwrócić na to uwagę szczególnie, jeśli mieszkamy razem z małymi dziećmi lub zwierzętami. Istnieje ryzyko, że kot zaplącze się w kabel lub nasza pociecha przez przypadek zrzuci urządzenie, robiąc sobie krzywdę.
Za każdym razem, gdy odchodzisz od deski do prasowania, odłącz żelazko od zasilania. Jeśli jest jeszcze gorące – postaw je w niedostępnym miejscu.
Poza ryzykiem zrzucenia żelazka przez małe dziecko lub zwierzę domowe, możemy jeszcze przez przypadek doprowadzić do zapłonu. Może się do wydarzyć już po kilku godzinach od włączenia żelazka, dlatego za każdym razem przed wyjściem z domu warto upewnić się, czy urządzenie jest odłączone od zasilania i czy zdążyło ostygnąć.
Wyżej wspomnieliśmy o możliwym zapłonie żelazka – stąd prosty wniosek, że może być ono przyczyną pożaru. W mediach, co jakiś czas możemy spotkać się z informacjami o pożarze, którego sprawcą było właśnie pozostawione na wiele godzin żelazko.
Ryzyko pożaru jest jeszcze większe, gdy urządzenie jest starszej generacji lub w jego otoczeniu znajdują się materiały łatwopalne – papier, czy łatwopalne tekstylia.
Zaleca się, by tkanina na desce do prasowania była odporna na wysokie temperatury. Warto też usunąć z otoczenia wszystko, co potencjalnie mogłoby wpłynąć na rozprzestrzenianie się ognia. Zwróć też uwagę na to, czy żelazko jest w pełni sprawne, jeśli przewód lub obudowa jest poważnie uszkodzona, istnieje większe ryzyko wystąpienia pożaru.
Pozostaje wiec pytanie, jak długo może być włączone żelazko, aby nie stanowiło zagrożenia. Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ wszystko zależy od rodzaju urządzenia – nie da się jednoznacznie przewidzieć, po jakim czasie dojdzie do zapłonu.
Zdarzały się sytuacje, kiedy zapominalscy zostawiali włączone żelazko bez opieki na 24 h bez żadnych konsekwencji, a innym razem pozostawienie na 5 h wywołało poważny pożar.
Najlepiej trzymać się zasady, że żelazka nigdy nie pozostawia się włączonego bez nadzoru. Dobrym sposobem jest ustawienie przypomnienia w telefonie na początku prasowania.
Funkcja automatycznego wyłączenia żelazka inaczej przez producentów nazywana jest funkcją „strażak”. Jej zadaniem jest wyłączenie długo nieużywanego urządzenia - umożliwia to specjalny czujnik wbudowany w żelazko. Często można ustawić też czas, po jakim sprzęt ma sam się wyłączyć.
Choć funkcja jest bardzo przydatna i coraz bardziej unowocześniana, pamiętajmy o zdrowym rozsądku. „Strażak” może pomóc w uchronieniu nas przed pożarem, ale nie jest gwarancją bezpieczeństwa. Mimo wszystko warto upewniać się, czy żelazko zostało odłączone od gniazdka za każdym razem, gdy kończymy prasowanie.
Wszystko zależy od temperatury prasowania lub ustawionego trybu. Jeśli było włączone długo na wysokiej temperaturze, może stygnąć nawet ok. godziny. Jeśli z kolei wybraliśmy najdelikatniejszy tryb, żelazko może ostygnąć nawet w ciągu dwudziestu minut. Jeśli mamy nowe urządzenie, to najprawdopodobniej będzie potrzebowało mniej czasu niż starsze odpowiedniki.