Newsletter
Nowości, specjalne oferty i eksperckie porady prosto na Twój e-mail
Wartość koszyka
Kontakt
Zadzwoń do nas
(+48) 12 31 20 444 Nasza infolinia jest dostępna w godzinach od 8:00 do 16:00 (pn-pt)Napisz do nas
kontakt@agdmaster.com Na zgłoszenia e-mail odpowiadamy w godzinach od 8:00 do 16:00 (pn-pt)Zostaliśmy wyróżnieni certyfikatem "Słucham swoich klientów" przez ceniony serwis opineo.pl
Średnia ocena: ten artykuł nie ma jeszcze opinii.
Kupno nowego sprzętu AGD nie zawsze może nastąpić w wybranym przez nas i dogodnym finansowo momencie. Czasami takie wydatki pojawiają się nagle. Ponieważ niestety nie wszystkie urządzenia wysyłają wcześniej sygnały ostrzegawcze, informujące o zbliżającym się końcu współpracy. Czasami też pojawi się niesamowicie dobra promocja. A nasza kuchenka, chociaż wciąż działa akceptowalnie dobrze, aż się prosi o wymianę na nowszy model. A czasami po prostu zdecydujemy się zapewnić naszemu domowi coś droższego, niż początkowo zakładaliśmy. Co w takiej sytuacji możemy zrobić, jeśli niespodziewany wydatek nagle przewyższy nasze wcześniejsze plany finansowe? Sklepy biegną z odpowiedzią: weźmy raty. Promocje świąteczne, noworoczne, wakacyjne, Black Friday, urodziny sklepu. A może po prostu Dzień Kobiet czy Mężczyzn. Okazji nie brakuje, by zachęcić klienta do kupna jakiegoś produktu. Na banerach atakują kuszące hasła „0 %”, a przecież kilka lub kilkanaście mniejszych kwot, odpowiednio rozłożonych w czasie, jest znacznie mniejszym obciążeniem dla budżetu gospodarstwa domowego, niż jeden duży wydatek na raz. Na co jednak zwrócić uwagę?
Przede wszystkim pamiętajmy: raty nadal są pewnego rodzaju kredytem. Zobowiązujemy się do spłacania ich w określonym terminie, a aby je otrzymać, musimy spełnić konkretne wymogi banku. Są one zwykle mniej restrykcyjne, niż te związane z pełnym kredytem. A do tego możemy załatwić je od razu w sklepie. Bez fatygowania się do odpowiedniego oddziału banku i stania w kolejce. Do zawarcia umowy konieczne jest posiadanie wyciągu z banku z ostatnich trzech lub sześciu miesięcy i dowód tożsamości. Może to być dowód osobisty, zezwolenie na pobyt stały lub czasowy, karta pobytu czasowego lub stałego. Po zweryfikowaniu przez pracownika banku zdolności kredytowej możemy odpowiednio dobrać wysokość oraz ilość rat. Czasami związane są z tym pewne ograniczenia lub dodatkowe koszty, jeśli zdecydujemy się na dłuższy czas spłacania naszego zakupu - warto zwrócić na to uwagę wcześniej, by później się niemiło nie zaskoczyć. Na szczęście, na wypadek gdybyśmy się rozmyślili, mamy 14 dni od momentu podpisania dokumentu na ewentualne odstąpienie od umowy.
Często razem z kredytem banki próbują nam dodać jakieś usługi - dodatkową gwarancję, kartę kredytową bądź pakiet ubezpieczeniowy. Zwykle wiąże się to z kolejnymi kosztami, ale na szczęście nie jest też obowiązkowe. W przypadku samej karty kredytowej, możemy z niej zrezygnować w każdym momencie - ale samo jej posiadanie nie musi wiązać się z kolejnym, comiesięcznym obciążeniem finansowym (co jednak zawsze warto sprawdzić w dokumentach). Oczywiście, zupełnie inaczej będzie, jeśli zdecydujemy się jej faktycznie używać. Spłacanie rat w terminie jest zapewne najbardziej istotną sprawą. Odsetki mogą szybko sprawić, że zakup wybranego AGD nie tylko przestanie się opłacać, ale stanie się dużym obciążeniem dla naszego budżetu. Jeśli mamy taką możliwość, najlepszym wyjściem jest nadpłacanie (chyba, że wiąże się z dodatkowymi kosztami naliczonymi przez bank). Dzięki temu szybciej i bardziej bezstresowo pozbędziemy się zobowiązania z bankiem. To szczególnie ważne ze względu na zdolność kredytową, w której większe opóźnienia zostają udokumentowane i są wyświetlane przez kilka lat, przez co mogą wpłynąć na możliwość brania pożyczek w przyszłości.