Newsletter
Nowości, specjalne oferty i eksperckie porady prosto na Twój e-mail
Wartość koszyka
Kontakt
Zadzwoń do nas
(+48) 12 31 20 444 Nasza infolinia jest dostępna w godzinach od 8:00 do 16:00 (pn-pt)Napisz do nas
kontakt@agdmaster.com Na zgłoszenia e-mail odpowiadamy w godzinach od 8:00 do 16:00 (pn-pt)Zostaliśmy wyróżnieni certyfikatem "Słucham swoich klientów" przez ceniony serwis opineo.pl
Średnia ocena: ten artykuł nie ma jeszcze opinii.
Popuśćmy wodze wyobraźni: wchodzimy do mieszkania. Światło zapala się samo, dźwięki ulubionej piosenki rozbrzmiewają z salonu. Słyszymy cichy alarm z łazienki - przyszliśmy akurat w chwili, w której pranie dobiegło końca. Podłoga jest sucha i czysta, chociaż rano, wychodząc do pracy, ubrudziliśmy ją błotem. Wracając do mieszkania po pozostawione na stole drugie śniadanie. No tak, pewne rzeczy całkiem się nie zmieniły - ale nasze domy, jak najbardziej. A to wcale nie fantazja. To Smart Home, czyli inteligentny dom, system może i wzięty z filmów science fiction, ale wprowadzony do naszej rzeczywistości. I nie jest to zaskakujące. To, co jest proste i co ogranicza konieczność poświęcenia czasu na zupełnie mechaniczne czynności, jest pożądane. Lepiej wrócić do nagrzanego i czystego mieszkania, niż walczyć po całym dniu pracy z domowymi obowiązkami, potykając się o rozrzucone buty i szukając włącznika światła.
Czym zatem jest Smart Home? Jak już ustaliliśmy - systemem. Dzięki niemu możemy łączyć się z urządzeniami domowymi. Programować je (przez smartfona lub za pomocą wyświetlacza czy pilota) i oszczędzać własny czas, a także zużywaną energię. Aby móc z nich korzystać, potrzeba przede wszystkim, sieci WiFi i sprzętów posiadających odpowiednie oprogramowanie. Może to być oczywiście tylko AGD, takie jak pralki, radia czy domofony. Ale producenci proponują też podpięte do inteligentnego domu specjalne żarówki, systemy alarmowe, a nawet kamery rozpoznające twarze osób stojących na progu mieszkania! Dzięki powiększającym się ofertom kolejnych producentów klient, który chce uprościć sobie życie i posmakować “technologii jutra”, może coraz łatwiej sięgnąć po ciekawe, indywidualnie dobrane rozwiązania. W zależności od potrzeb, jest w stanie zwiększyć swój komfort i bezpieczeństwo. Uczynić mieszkanie w znacznym stopniu zdalnie sterowane lub przeciwnie, skupić się tylko na tych kilku elementach, które są dla niego ważne.
Niestety, jak często w takich przypadkach, wszystko zależy od tego, czego sobie zażyczymy. Im więcej elementów mieszkania chcemy “podłączyć” do naszej sieci WiFi, tym więcej przyjdzie nam zapłacić. Już samo AGD wymaga pewnej inwestycji - a do tego mogą dojść kolejne rzeczy, stworzone stricte z myślą o Smart Home. Możemy zatem zacząć od pojedynczych elementów, ale jeśli rozwiązanie Domu Przyszłości nam się spodoba, musimy być przygotowani na większe wydatki. Najmniejsze systemy umożliwiające kierowaniem naszym mieszkaniem zaczynają się od 1 tys. zł. ale mają ograniczone możliwości personalizacji - są więc podstawowym modelem. Im bardziej wyrafinowane rozwiązania, tym wyższa cena. Również ilość elementów koniecznych do właściwego funkcjonowania jest ważna. W przypadku systemu połączonego z monitoringiem czy ogrzewaniem cena może urosnąć do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Niezbędne jest też odpowiednio silne WiFi i odpowiednie okablowanie. Starsze budynki czy mieszkania mogą nie być przygotowane pod takie rozwiązania. Przez to koszty, które musimy wziąć pod uwagę, zwiększą się również o montaż. Do tego dochodzą też elementy, którymi Smart Home zwykle się reklamuje. Czyli specjalne rolety, żarówki, gniazdka monitorujące zużycie energii i symulujące obecność domownika podczas wyjazdów. Czujniki gazu, zalań, ruchu czy wilgotności i temperatury. Wyboru nie brakuje, a naszymi jedynymi ograniczeniami mogą być tylko fantazja i pojemność portfela.