Newsletter
Nowości, specjalne oferty i eksperckie porady prosto na Twój e-mail
Wartość koszyka
Kontakt
Zadzwoń do nas
(+48) 12 31 20 444 Nasza infolinia jest dostępna w godzinach od 8:00 do 16:00 (pn-pt)Napisz do nas
[email protected] Na zgłoszenia e-mail odpowiadamy w godzinach od 8:00 do 16:00 (pn-pt)Zostaliśmy wyróżnieni certyfikatem "Słucham swoich klientów" przez ceniony serwis opineo.pl
Średnia ocena: ten artykuł nie ma jeszcze opinii.
W poprzednim artykule opisaliśmy skuteczne sposoby poziomowania pralki. Jednak instalacja nowego urządzenia wiąże się też z odpowiednim jego podłączeniem. Postanowiliśmy więc odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania. Przede wszystkim postaramy się dokładnie przestawić prawidłowe podłączenie pralki do odpływu.
Zanim rozpoczniemy montaż pralki, pamiętajmy, że urządzenie powinno znajdować się w odpowiedniej odległości od właściwego ujęcia i spływu. Najlepiej zapoznać się z instrukcją obsługi, gdzie podana jest zalecana długość węży oraz przewodów.
Węże dopływowe coraz częściej mają Aquastop. Jest to zawór, który odcina dopływ zimnej wody tzw. elektrozawór. Ma on na celu zapobieganie ewentualnemu zalaniu mieszkania, gdyby nastąpił wyciek wody. Nie powinno się na własną rękę przedłużać węży, ponieważ producent pralki nie bierze odpowiedzialności za szczelność i wytrzymałość takiej instalacji.
Nie mniej istotne są wymagania odnośnie przyłącza. Zakończenie zaworem wody powinno wynosić ¾”, czyli 26,4 cm. Ponadto doprowadzenie wody powinno mieć ciśnienie sieciowe pomiędzy 100kPa do 10kPa.
Dla laika mogą być to skomplikowane informacje, dlatego, jeśli masz problem z ustaleniem tych parametrów, możesz przyjąć, że przepływ powinien wynosić minimum 8 L wody na minutę i maksymalnie 10 L wody na minutę. Jeszcze całkiem niedawno, pralki podłączano do wody zimnej. Obecnie jednak z prostej przyczyny podłącza się urządzenia do ciepłej wody. Dzięki temu skraca się czas niezbędny do podgrzania wody, tym samym oszczędzając energię elektryczną.
Gdy podłączamy wąż, zwróćmy uwagę, czy nie jest przesadnie wygięty. W przyszłości może to spowodować jego zapchanie, którego chcielibyśmy uniknąć.
By pralka mogła oddawać brudną wodę, niezbędne będzie podłączenie jej do odpływu. W tym celu należy wsunąć wąż odpływowy z pralki w końcówkę rury kanalizacyjnej. Mocujemy go w taki sposób, by nie wypadł, ustawiając wlot ku górze.
Pomocne mogą okazać się specjalne uszczelki, które mają na celu ograniczenie ewentualnego nieprzyjemnego zapachu, wydobywającego się z pralki.
W sytuacji, jeśli nie mamy osobnego odpływu, konieczne będzie wypuszczanie brudnej wody do wanny, umywalki lub toalety. Zalecamy dokupić dedykowane do takiego rozwiązania uchwyty do węża. Mają one na celu uniemożliwienie przemieszczania się węża, dzięki czemu nie zalejemy łazienki.
Potraktujmy to jednak jako rozwiązanie tymczasowe. Zdecydowanie warto zainstalować wąż odpływowy, by usprawnić korzystanie z pralki.
By poznać dokładną, zalecaną przez producenta wysokość odpływu, najlepiej zapoznać się z instrukcją obsługi dla danego modelu. Najczęściej bezpieczna wysokość wynosi między 60-100 cm.
Może zdarzyć się, że nie będziemy mieli wpływu na umiejscowienie odpływu do swojego urządzenia. Gdy wysokość jest nieprawidłowa, koniecznie należy ją zmienić.
Wąż odpływowy nie może być ani zagięty, ani przesadnie naciągnięty ze względu na ryzyko zalania mieszkania. Odpływ powinien być dobrze uszczelniony, by woda nie mogła wydostać się na zewnątrz.
Kwestia syfonu do pralki jest sporna. Niektórzy twierdzą, że jest on potrzebny, inni z powodzeniem nie instalują tego elementu.
Syfon ma na celu zapobieganie przedostawaniu się do mieszkania nieprzyjemnych zapachów z rury kanalizacyjnej. Dlatego, jeśli w naszym mieszkaniu występuje problem z nieprzyjemnym zapachem, zapobiegawczo można podłączyć syfon do swojego urządzenia.
Przede wszystkim, jeśli podjęliśmy już decyzję o montażu syfonu, wybierzmy taki dobrej jakości. Dzięki temu unikniemy częstego czyszczenia syfonu z zanieczyszczeń.
Syfony do pralek dzielą się na dwa rodzaje:
W przypadku syfonu natynkowego należy mieć się na baczności. Nie u każdego będzie on dobrym rozwiązaniem. Najlepiej jest zdecydować się na taki, który umożliwi dostęp do wnętrza po odkręceniu górnej nakrętki w celu usunięcia zanieczyszczeń.
Możemy także zabudować odpływ i zamknięcie wodne – do tego celu używamy syfonu podtynkowego. To najlepsza opcja, gdy mamy niewielką łazienkę. Ponadto nie ma on widocznych elementów, które mogą psuć estetykę pomieszczenia.
By zamontować syfon podtynkowy, konieczne będzie przygotowanie miejsca w przestrzeni podtynkowej. Jej wymiary powinny być zgodne z wielkością przyłącza. Następnie łączymy zestaw z rurą kanalizacyjną i osadzamy przyłącze w gnieździe lub przestrzeni podtynkowej.
Później wykańczamy gniazdo lub przestrzeń podtynkową oraz montujemy zawór i maskownicę. Jeśli do zestawu dołączona jest zaślepka, nakładamy ją na instalację, aby rura odpływowa nie zabrudziła się w środku.
Możemy zatynkować całą instalację i przystąpić do zamontowania elementów zewnętrznych. Nakładamy nakrętkę, maskownicę ozdobną i przyłącze do pralki, poziomując je w odpowiedni sposób.
Syfon natynkowy montujemy w podobny sposób. Z tą różnicą, że znajduje się on na zewnątrz. Tym samym nie ma konieczności tynkowania.