Newsletter
Nowości, specjalne oferty i eksperckie porady prosto na Twój e-mail
Wartość koszyka
Kontakt
Zadzwoń do nas
(+48) 12 31 20 444 Nasza infolinia jest dostępna w godzinach od 8:00 do 16:00 (pn-pt)Napisz do nas
[email protected] Na zgłoszenia e-mail odpowiadamy w godzinach od 8:00 do 16:00 (pn-pt)Zostaliśmy wyróżnieni certyfikatem "Słucham swoich klientów" przez ceniony serwis opineo.pl
Średnia ocena: ten artykuł nie ma jeszcze opinii.
Na wstępie warto nadmienić, że wymiana łożyska w pralce jest wymagającym i czasochłonnym zajęciem. Konieczny będzie całkowity demontaż pralki, co może być niemałym wyzwaniem dla osoby, która nigdy nie miała do czynienia z naprawą dużego AGD. W takiej sytuacji najlepiej zwrócić się do specjalisty.
Jeśli jednak potrzebujemy jedynie wskazówek w kwestii wymiany łożyska, postaramy się przedstawić cały proces w poniższym artykule.
Jeśli należymy do osób, które wcześniej nie naprawiały urządzeń elektrycznych, zwróćmy się do mechanika. Co prawda koszt będzie wyższy niż w przypadku samodzielnej naprawy, ale będziemy mieli pewność, że pralka będzie działała prawidłowo.
Cena zależna jest od wielu czynników – modelu pralki, wieku urządzenia, a nawet miasta, w którym mieszkamy. Najniższy koszt wymiany łożyska wraz z robocizną, to około 200 zł, ale możliwa jest również kwota 1000 zł. Dlatego warto wcześniej zorientować się, jak to będzie wyglądało w przypadku konkretnego modelu. Może bowiem okazać się, że lepszym rozwiązaniem będzie zakup nowej pralki. Czasem możemy się jednak miło zaskoczyć i cena wymiany nie będzie przewyższać wartości nowego modelu.
Jeśli mimo wszystko zależy nam na samodzielnej naprawie, zachęcamy do zapoznania się z dalszą częścią artykułu.
Zanim rozpoczniemy wymianę łożyska, pamiętajmy o kilku podstawowych kwestiach. Przede wszystkim zalecamy określić nomenklaturę, czyli oznaczenia części zamiennych zespołu naprawczego. Znajdźmy godnych zaufania dostawców i zaopatrzmy się we wszystko, co jest nam potrzebne zanim zaczniemy rozmontowywać pralkę.
Zazwyczaj komponenty, których potrzebujemy to:
Niezbędne akcesoria to:
Gdy już mamy wszystko, czego potrzebujemy - możemy rozpocząć naprawę.
Pamiętajmy przede wszystkim o odłączeniu urządzenia od zasilania elektrycznego i źródła wody. Najpierw rozkręcamy części obudowy, a dopiero później bierzemy się za kolejne podzespoły, aż do momentu dotarcia do łożysk. Musimy rozkręcić też elektronikę, wraz ze wszystkimi przewodami.
Nieco łatwiej jest w przypadku pralek ładowanych od frontu, ponieważ blat osadzony jest na dwóch wkrętach. Następnie wystarczy wysunąć szufladę na proszek, przy której znajduje się zazwyczaj od 2 do 4 wkrętów. Należy odkręcić przednią blachę, zdjąć obejmę przednią z fartucha i wcisnąć jego część do środka.
Może się zdarzyć, że konieczne będzie odkręcenie wkrętów, które znajdują się przy filtrze, na dole pralki. Jednak dotyczy to zdecydowanej mniejszości modeli.
Zanim przejdziemy do wskazówek dotyczących, konkretnych popularnych modeli pralek, przedstawimy ogólną instrukcję wyciągania łożysk z bębna pralki. Przede wszystkim sprawdźmy, czy łożyska nie są częścią bębna. Jeśli nie jest ono zespolone na stałe, naprawa będzie prostszym i mniej czasochłonnym zadaniem.
Gdy dostaniemy się do bębna, należy wyciągnąć go z urządzenia i ułożyć na stabilnym podłożu. W pierwszej kolejności rozkręćmy zbiornik i zdejmijmy część przednią z obudowy z fartuchem. Pamiętajmy, że pralka ma dwa łożyska. By się do nich dostać, nie obejdzie się bez demontażu krzyżaka. Zalecamy najpierw go podważyć i usunąć kamień. Gdy wyciągniemy oś możemy przejść do wybicia zużytych łożysk, co nie jest takie proste, ponieważ są odpowiednio zabezpieczone. Przydatny będzie smar lub kultowe WD-40.
Elementem, który wyróżnia demontaż pralki Electrolux jest nietypowe połączenie obudowy. Jest ono składane zarówno z przodu, jak i z tyłu oraz połączone szwem. By uzyskać dostęp do zbiornika, wystarczy zdjąć tylną połowę obudowy. Dalsze kroki rozpisaliśmy w prostej instrukcji:
Tym sposobem mamy już dostęp do zbiornika z tyłu pralki. Kolejnym krokiem będzie wyjęcie bębna według poniższej instrukcji:
Możemy przejść do montażu nowego łożyska. Aby prawidłowo je osadzić, należy delikatnie uderzyć młotkiem w dłuto lub podobne narzędzie. Uważajmy, aby nie uderzyć w wewnętrzną bieżnię łożyska. Może to doprowadzić do zdemontowania kulek wewnątrz łożyska.
Powtarzamy tę czynność od wewnętrznej strony zbiornika. Smarujemy wnętrze uszczelki i zakładamy ją na łożysko. Jeśli różni się wymiarami od gniazda, należy równomiernie postukać w krawędzie gumowym młotkiem.
Na koniec umieszczamy bęben na miejscu i przykrywamy go drugą częścią zbiornika. Zanim do tego przejdziemy, polecamy posmarować zbiornik silikonem w celu osiągnięcia lepszej przyczepności i uszczelnienia. Montujemy drugą część, wkręcając śruby na obwodzie. Teraz wystarczy już zmontować pralkę w odwrotnej kolejności do powyższej instrukcji.
Jeśli odłączyliśmy już pralkę od sieci i zakręciliśmy kran doprowadzający wodę, odłączamy węże i przechodzimy do demontażu pralki. By dostać się do łożysk, konieczny jest demontaż całej pralki i wszystkich części, z których się składa.
W celu zdjęcia górnej pokrywy pralki, należy odkręcić dwie śruby mocujące ją z tyłu. Panel urządzenia jest delikatnie cofnięty i uniesiony. Niektóre modele pralek Indesit mają zapinany przód pokrowca na plastikowe zatrzaski. Musimy się ich pozbyć, dlatego uderzamy lekko kilka razy w pokrywę – w kierunku do siebie. Następnie demontujemy deskę rozdzielczą – wyjmujemy pojemniki na detergenty, naciskając blokadę pośrodku. Możemy zauważyć kilka śrub trzymających panel sterowania, które należy odkręcić. Wyjmujemy panel, odłączamy przewody i odkładamy na bok cały element.
Następnym krokiem jest demontaż panelu z tyłu pralki. W tym celu wystarczy odkręcić sześć śrub z tylnej ściany, wyjąć go i odłożyć na bok. Pasek, który łączy koło pasowe z silnikiem może utrudniać dalszą pracę, dlatego należy go ostrożnie zdjąć. Po zdemontowaniu tylnego panelu, zdejmujemy pasek z koła pasowego.
W górnej części pralki znajdują się takie elementy, jak:
Każdy z tych elementów powinien być usunięty.
Położenie części i schemat połączeń styków najlepiej wcześniej sfotografować, by móc szybko i poprawnie zmontować pralkę z powrotem Zanim zdejmiemy przedni panel, należy zdjąć z niego drzwi włazu i gumową uszczelkę. Demontaż zaczyna się od mankietu, który zagina się śrubokrętem i ostrożnie usuwa. Drzwi zdejmujemy poprzez odkręcenie kilku śrub przytrzymujących zawias.
Dzięki odkręceniu śruby przy zawiasie, możemy bez trudu zdjąć drzwi włazu. W celu ściągnięcia przedniego panelu, wystarczy jedynie odkręcić śruby mocujące.
Następnie demontujemy silnik elektryczny w dolnej części instalacji, grzałkę, przeciwwagę, rurę spustową oraz amortyzatory.Z silnika wyjmujemy układ zasilania wraz z przewodem uziemiającym, a następnie odkręcamy śruby, które go mocują. W kolejnym kroku należy odłączyć okablowanie grzałki - w przypadku silnika odkręcamy jedynie śruby mocujące. W celu dostania się do amortyzatorów oraz rury spustowej, musimy obrócić pralkę na bok. Wówczas przy użyciu kombinerek zdejmujemy zacisk i odłączamy rurę spustową od pompy.
Następnie odkręcamy amortyzatory, które znajdują się w dolnej części pralki. Po zdemontowaniu wyżej wymienionych części pozostało nam jedynie wyjęcie zbiornika. Aby bęben pralki mógł się obracać, potrzebuje do tego wału, który przechodzi przez jego tylną ścianę, następnie przez łożysko i wychodząc przez zbiornik. Na końcu tej drogi łączy się z kołem pasowym od zewnętrznej strony. Naszym celem jest dostanie się do łożysk, więc w pierwszej kolejności rozłączamy koło pasowe . W tym celu najlepiej sprawdzi się klucz imbusowy T40, którym stopniowo luzujemy śrubę. Jeśli śruba nie rusza się z miejsca, spryskujemy ją WD-40.
Teraz demontujemy bęben, ponieważ łożyska znajdują się też pod nim. Przede wszystkim, przy pomocy wiertła wykonujemy otwory na obwodzie spoiny (każdy otwór powinien znajdować się w odległości około 5 cm od siebie). Otwory będą niezbędne do przymocowania go śrubami. I na koniec najważniejsze – przy pomocy piły do metalu bęben należy starannie piłować wzdłuż szwu pośrodku.
W tym miejscu zachowajmy ostrożność, by nie zniszczyć części. Lepiej zrobić to tak ostrożnie, jak to możliwe, aby nie doprowadzić do awarii. Następnie odkręcamy śruby mocujące bęben zbiornika, odpinamy zatrzaski i zdejmujemy ścianę zbiornika. Teraz możemy rozpocząć wymianę łożysk w bębnie.
W pierwszej kolejności wyjmujemy starą uszczelkę z gniazda i wbijamy nowe części, zaczynając od większego łożyska zewnętrznego. Bęben kładziemy otworem włazu do dołu, a dłuto lub płaski śrubokręt umieszczamy na zewnętrznej krawędzi metalowego pierścienia. Następnie uderzamy młotkiem w dłuto, by wybić łożysko. Tak samo postępujemy w przypadku mniejszego łożyska wewnętrznego.
Istotne jest, by podczas wybijania łożysk nie uszkodzić obudowy bębna, dlatego zwróćmy szczególną uwagę na dłuto podczas pracy. Puste gniazdo trzeba dokładnie oczyścić z zabrudzeń, rdzy i kamienia i zaaplikować do nich WD-40 oraz smar.
Z kolei nowe łożyska wbijamy na miejsce starych. Pamiętajmy jednak, by uderzać wyłącznie w krawędź zewnętrzną, by nie uszkodzić nowej części.
Łożyska wbijamy tak długo, aż zatrzymają się w gnieździe. Najlepiej użyć do tego, tak samo jak w przypadku wybijania młotka i dłuta. Z tym zastrzeżeniem, że bezpieczniejszy będzie młotek gumowy. Dławik wkładamy od wewnętrznej strony bębna po wstępnym wysmarowaniu smarem. To samo dotyczy uszczelki.
Montaż jest skończony! Teraz wystarczy zmontować wszystkie części pralki w odwrotnej kolejności. Pamiętajmy o tym, by działać ostrożnie – jest to klucz do sukcesu podczas wymiany łożysk w pralce Indesit.
Tak samo, jak w poprzednich modelach, wymiana łożysk w pralce Whirlpool wymaga od nas zdemontowania urządzenia. Przygotowujemy wszelkie narzędzia wymienione w pierwszej części artykułu i przystępujemy do pracy.
Najpierw należy zdjąć górną pokrywę obudowy poprzez odkręcenie dwóch śrub mocujących. W przypadku pralki Whirlpool znajdują się one z tyłu. Kolejnym krokiem jest wyjęcie pojemnika na detergenty, który odłączamy poprzez pociągnięcie za wystający uchwyt.
Następnie deska rozdzielcza – luzujemy znajdujące się na obwodzie śruby i podważamy ramkę przy pomocy śrubokręta i odkładamy na bok. Teraz postało otworzyć właz i poluzować zewnętrzny zacisk na mankiecie, którego zacisk należy ostrożnie podważyć płaskim śrubokrętem.
Kolejne kroki to:
Przed naprawą urządzenie powinno być odłączone od zasilania i źródła wody.
Gdy zdejmiemy panel przedni, otrzymujemy swobodny dostęp do bębna. Najpierw jednak należy odczepić wszelkie podłączone rury i przewody. Najlepiej będzie trzymać się następującej kolejności:
Najtrudniejszy etap prac już za nami. Zdemontowaliśmy pralkę Whirlpool do bębna. Teraz pozostaje nam jedynie zdjęcie paska napędowego i wybicie łożysk z wału.Poniżej dalsze instrukcje dotyczące wymiany łożysk w urządzeniu marki Whirlpool.
Teraz konieczne będzie zapewnienie odpowiedniego dostępu do zbiornika zarówno z jednej, jak i z drugiej strony. Z przodu wystarczy poluzować koło pasowe z tyłu oraz zdjąć pasek napędowy.Czynności są następujące:
W tym momencie oceniamy, w jakim stanie jest krzyż bębnowy pralki. Jeśli nie występują wyraźne zadrapania i problemy, możemy przystąpić do wymiany łożysk. W przeciwnym wypadku konieczny będzie zakup nowego krzyża do pralki lub całego wału.
Jeśli łożyska mocno trzymają się wału, obficie traktujemy je WD-40 i czekamy ok. 20 min. Przyda się dłuto lub mocny, płaski śrubokręt oraz młotek (najlepiej gumowy). Następnie zdejmujemy uszczelkę, podnosząc ją śrubokrętem, a następnie próbujemy wybić łożysko przy użyciu dłuta lub płaskiego śrubokręta. W taki sam sposób postępujemy z drugim łożyskiem.
Po wyjęciu łożysk należy dokładnie wyczyścić gniazdo - usunąć brud i osad kamienia i obficie nasmarować smarem. Wał bębna także wymaga czyszczenia. Jeśli gniazdo jest czyste, możemy przystąpić do zamontowania nowych łożysk.
Pamiętajmy, że mniejsze łożysko umieszczamy w gnieździe, które znajduje się na zewnątrz zbiornika.Łożysko należy wbić delikatnie, przy użyciu młotka gumowego i dłuta lub śrubokręta. Narzędzie opieramy o zewnętrzną część pierścienia. Nie stukamy w wewnętrzną część, by nie zniszczyć nowego łożyska. Następnie należy je posmarować warstwą uszczelniającą.
Uszczelkę smarujemy przeznaczonym do tego smarem i nie zapominajmy o tulei bębna i wale pralki. Dzięki temu ochronimy wnętrze urządzenia przed wodą i wysoką temperaturą, wydłużając żywotność pralki Whirlpool. Łożyska są wymienione, pozostał tylko ponowny montaż pralki. Składamy więc bęben, zakładamy z powrotem koło pasowe, napinamy pasek napędowy oraz mocujemy tylną obudowę.
Następnie postępujemy w odwrotnej kolejności, instalując ponownie grzałkę, deskę rozdzielczą, pojemnik na detergenty i inne elementy. Jeśli po złożeniu pralki i uruchomieniu urządzenia nadmierne wibracje i buczenie ustąpiły, oznacza to, że naprawa przebiegła pomyślnie.
Łożyska w pralce Bosch zostały stworzone tak, aby służyły przez długie lata. Jednak za sprawą wody, korozji i kamienia, części po pewnym czasie zaczynają się zużywać. Choć wymiana łożysk samodzielnie nie jest prosta, to przy odrobinie wiedzy i umiejętności można to zrobić samodzielnie
Zanim przystąpimy do pracy, przygotujmy wszystkie niezbędne narzędzia wymienione w pierwszym akapicie oraz odłączmy pralkę od zasilania i wody. Następnie postępujemy zgodnie z poniższą instrukcją:
Po zdjęciu panelu widoczne są przewody, które prowadzą do panelu sterowania. Przed ich odłączeniem najlepiej zrobić zdjęcie, by móc poprawnie podłączyć je później z powrotem. Kolejne kroki to:
Pierwszy etap ukończony! Teraz czas na kolejne kroki.
Wyciągamy więc pojemnik na detergenty. Podnosząc go, możemy zauważyć wąż dostarczający detergent. Zdejmujemy sprężynowy zacisk węża za pomocą kombinerek.Przy użyciu nasadki 13 mm, wykręcamy śruby przeciwwagi. Gdy już uda nam się zdjąć zarówno przednią, jak i górną, przechodzimy do odłączenia grzałki, która znajduje się pod zbiornikiem.
Odłączamy więc prowadzące do niej przewody i odkręcamy środkową nakrętkę, ale nie do końca. Wciskamy nakrętkę do wewnątrz zbiornika i wyciągamy grzałkę. Następnie:
Z przodu pralki praca jest zakończona. Przechodzimy do tylnej części urządzenia:
Następnie wyjmujemy zbiornik z bębnem z obudowy, wyjmując go ze sprężyn i kładziemy go na płaskiej powierzchni. Teraz nadeszła pora na demontaż bębna i wymianę łożysk w naszej pralce Bosch.
To już koniec najtrudniejszej części pracy. Tak samo postępujemy z drugim łożyskiem. Pamiętajmy, aby przed zamontowaniem nowych części, dokładnie wyczyść gniazdo, gdzie znajdowały się stare łożyska.
Czyścić możemy przy pomocy gąbki zamoczonej w preparacie odkamieniającym. Później nasmarujmy dobrze gniazdo specjalnym olejem lub WD-40.
Następnie wymieniamy łożyska w pralce. Możemy delikatnie uderzyć w zewnętrzną stronę łożyska gumowym młotkiem. W taki sposób, aby nie zniszczyć nowych części. Jeśli łożysko zostało dobrze wbite i nie porusza się, oznacza to, że jest dobrze osadzone, a wymiana przebiegła pomyślnie.
Na koniec pozostało nam ponowne zmontowanie pralki Bosch. Polecamy działać zgodnie z instrukcją demontażu, w odwrotnej kolejności.
Chcąc wymienić łożyska w pralce Amica, przygotujmy niezbędne narzędzia i zapoznajmy się ze wszystkimi wskazówkami z pierwszej części artykułu. Radzimy, by na etapie demontażu pralki cały czas robić zdjęcia, aby później móc ją złożyć bez zbędnych komplikacji.
Cały proces należy do czasochłonnych, wymaga bowiem rozebrania prawie całej pralki. W pierwszej kolejności odłączamy pralkę od zasilania i przystępujemy do pracy.
Prace zaczynamy od rozkręcenia blatu urządzenia, który powinno się zsunąć do tyłu. Później odkręcamy śruby przy zasobniku i wyciągamy go. Nie zapominajmy o bocznych panelach.
Kolejnym krokiem jest odkręcenie zawiasu drzwiczek. Po wykonaniu tej czynności możemy zauważyć obejmę przednią fartucha pralki, którą również należy zsunąć.
Konieczne jest też wciśnięcie kołnierza do bębna. Może zdarzyć się, że niezbędne będzie odkręcenie śrub przy filtrze. Filtr przypadku większości pralek Amica znajduje się na dole pralki pod klapką.
Teraz czas na ściągnięcie węży wewnętrznych i przeciwwagi urządzenia. Dzięki temu uzyskamy swobodny dostęp do zbiornika i bębna. Sprawdzamy, czy w naszej pralce łożysko jest oddzielone od zbiornika. Jeśli nie – stanowczo odradzamy próby samodzielnego rozdzielenia. Nie trudno o zniszczenie tych elementów, co może skutkować późniejszym przelewaniem się wody. W takiej sytuacji najlepiej zasięgnąć pomocy fachowca. Jeśli jednak mamy szczęście i łożysko i zbiornik są osobnymi częściami, możemy kontynuować wymianę łożysk w pralce Amica.
Pamiętajmy, aby przeprowadzać wymianę części na stabilnym, równym podłożu. Gdy uda nam się rozkręcić zbiornik, zdejmujemy jego przednią część z fartuchem i wyciągamy oś bębna. Wówczas możemy wyjąć stare łożysko i w jego miejsce zamontować nowe. Wszystko powinno dobrze do siebie pasować, a nowa część nie może poruszać się w gnieździe. Wymieniamy oba łożyska w urządzeniu. Jeśli mamy trudność z wyjęciem starych, możemy wybić je przy pomocy młotka i dłuta.
Teraz sprawdzamy, czy wszystko jest odpowiednie spasowane i działa. Podczas składania urządzenia z powrotem korzystamy ze wcześniej robionych zdjęć. Wszystkie podzespoły muszą znaleźć się na swoim miejscu. Po złożeniu pralki możemy ustawić dowolny program lub po prostu wstawić pranie i kontrolować, czy nie dzieje się nic niepokojącego.
Przygotowujemy niezbędne narzędzia i przystępujemy do demontażu pralki Beko. Działania są następujące:
Gdy zdejmiemy panel przedni, możemy zauważyć, że blokada drzwiczek nie jest odłączona od korpusu maszyny. Należy ostrożnie zresetować chip zamka w taki sposób, by nie uszkodzić. Następnie odpinamy blokadę. Następnie:
Główny etap demontażu mamy za sobą. Następnie należy wyjąć bęben z obudowy, dzięki czemu uzyskamy dostęp do starych łożysk.
Uważajmy, by nie uszkodzić włazu pralki, który jest on demontowany osobno. Najpierw odłączamy mechanizm blokujący wraz z jego okablowaniem. Warto wspomnieć, że wymiana kołnierzy oraz łożysk w maszynie ładowanej od góry jest prostszym zadaniem niż w przypadku tradycyjnej pralki poziomej. W pierwszej kolejności zdejmujemy panele boczne, a później wałek mniejszego kołnierza.
Nie obejdzie się bez poluzowania koła pasowego oraz zresetowania paska napędowego. W tym przypadku staramy się działać ostrożnie.Odpinamy tylną ścianę korpusu pralki Beko, która przykręcona jest pięcioma wkrętami samogwintującymi, umieszczonymi na obwodzie. Następnie:
Warto sprawdzić, czy krzyż bębna nie jest nadmiernie zużyty. Jeśli wszystko jest porządku możemy kontynuować pracę, w przeciwnym wypadku należy kupić nowy krzyż.
Teraz możemy przejść do najważniejszego etapu, czyli wyjęcia starych łożysk z pralki Beko. Do tego celu potrzebujemy młotka i dłuta lub płaskiego śrubokręta. Później postępujemy zgodnie z poniższą instrukcją:
Gdy łożyska są już wyjęte, powinniśmy oczyścić gniazdo, w którym się znajdowały. Może tam zalegać rdza, brud i kamień. Wyczyśćmy też wał bębna. Po oczyszczeniu przechodzimy do montażu nowych części.
Delikatnie wbijamy łożyska przy pomocy młotka (najlepiej gumowego). Należy oprzeć się tylko na zewnętrznej bieżni nowej części i stukając młotkiem ostrożnie wciskamy element.
Pod żadnym pozorem nie powinno się uderzać w bieżnię wewnętrzną łożyska, ponieważ możemy łatwo je zniszczyć. Instalujemy obydwa łożyska i uszczelniamy je przy pomocy uszczelki. Warto także potraktować tuleję bębna środkiem poślizgowym. Dzięki temu zapewnimy wodoszczelność oraz odporność termiczną złącza. Dzięki temu możemy wydłużyć żywotność zarówno nowych łożysk, jak i pierścienia uszczelniającego.
Wymiana części dobiegła końca. Teraz należy z powrotem zmontować urządzenie. Najpierw zainstalujemy bęben, koło pasowe i pasek napędowy. Następnym krokiem jest przykręcenie tylnej ścianki urządzenia. Kolejne kroki powinny odbywać się w odwrotnej kolejności względem instrukcji demontażu.
Na początku zalecamy zapoznać się ze wskazówkami na początku artykułu i przygotować niezbędne narzędzia. Warto nagrać cały proces demontażu lub wykonać zdjęcia. Materiały przydadzą nam się podczas ewentualnych problemów ze złożeniem pralki z powrotem.
Jak wygląda procedura demontażu pralki Samsung?
W pierwszej kolejności zdejmujemy górną pokrywę. W tym celu odkręcamy dwie śruby, które znajdują się z tyłu urządzenia. Po ich odkręceniu chwytamy pokrywę, przyciągamy do siebie i podnosimy do góry. Następnie odkładamy go na bok, aby nie przeszkadzał w dalszych pracach. Teraz wyjmujemy pojemnik na detergenty.
Wąż dopływowy i odpływowy mocowany jest przy pomocy zacisków, które na tym etapie rozpinamy. W tym celu używamy szczypiec lub kombinerek. Po zdjęciu zacisków możemy odłączyć węże. Następnie musimy poradzić sobie z przeciwwagą pralki Samsung. Umiejscowiona jest ona nad zbiornikiem i przypomina zamontowany śrubami kamień. Odkręcamy je ostrożnie śrubokrętem, trzymając przeciwwagę. Uważajmy – element ten jest bardzo ciężki, nie możemy go upuścić. Po zdemontowaniu przeciwwagi kładziemy ją obok.
Teraz zdejmujemy gumowy mankiet. W tym celu odkręcamy śruby, które mocują blokadę włazu. Aby nie przerwać integralności okablowania, wyjmujemy najpierw czujnik. Zacisk podważamy przy pomocy cienkiego śrubokrętu. Gdy poluzujemy śrubę, możemy usunąć zacisk. Podważamy mankiet palcami, ostrożnie go wyciągając.
W celu odkręcenia spodu pralki, połóżmy ją bokiem. W przypadku większości modeli, dno pralki zostało przykręcone 4 śrubami – odkręcamy je i odkładamy.
Następnym krokiem jest odłączenie przewodów od pompy spustowej i silnika. Zróbmy w tym momencie zdjęcie, by nie pomylić się podczas montażu. Nie musimy demontować pompy, jedynie jej przewody. Należy odłączyć sam silnik.
Teraz przechodzimy do usunięcia stojaków. Bez tego nie otrzymamy dostępu do łożyska. Są one przykręcone do zbiornika oraz korpusu pralki. Na tym etapie należy je odblokować. Przewód, który podłączony jest do czujnika zaworu należy usunąć i odkręcić śruby, którymi go przymocowano. Zawór odkładamy na bok, po czym odłączamy sprężyny, na których opiera się zbiornik.
Pozostaje jedynie zdjęcie ściany oraz przedniej pokrywy zbiornika. Ściana opiera się na 10 śrubach, które należy odkręcić. Kolejną, mniejszą przeciwwagę ukryto pod przednią pokrywą – ją także należy zdemontować. Ostrożnie ściągamy panel sterowania w taki sposób, by nie uszkodzić okablowania. Teraz możemy zdjąć silnik oraz zbiornik.
Kiedy jest wolny, odwracamy go, zdejmujemy pasek i odkręcamy koło pasowe. Aby to zrobić, musimy użyć śrubokręta sześciokątnego. W razie trudności użyjmy WD-40. Postępujmy ostrożnie, by nie uszkodzić gwintu. Na tym etapie możemy uznać, że demontaż pralki jest zakończony.
Z okablowaniem należy obchodzić się ostrożnie. Jest delikatnie i może ulec uszkodzeniu. Przewodów nie powinno się skręcać i zginać. Natomiast jeśli znajdziemy jakieś spalone styki lub uszkodzone jednostki, warto je wymienić.
Zbiornik wyjęty z pralki rozbieramy na 2 części: górną z włazem w centralnej części oraz dolną z grzałką.
Mamy już dostęp do grzałki, dlatego możemy oczyścić ją z kamienia i brudu – wystarczy namoczyć w occie lub roztworze z kwasku cytrynowego. Teraz demontujemy stare łożyska.
W tulei zbiornika znajdują się 2 łożyska – duży i mały. . W celu wyjęcia dużego łożyska, musimy je dłutem lub podobnym narzędziem na zewnętrz. Natomiast małe łożysko wybijamy do wnętrza zbiornika. Dłuto przykładamy do krawędzi łożyska i następnie lekko uderzamy młotkiem, najpierw po jednej, a później po drugiej stronie starej części. Stukamy w kilka miejsc na łożysku do momentu, aż samo wyskoczy z gniazda.
Nie uderzamy kilka razy w to samo miejsce, ponieważ muszą wystąpić co najmniej trzy punkty przyłożenia siły. W przeciwnym razie łożysko wyjdzie tylko częściowo lub utknie w gnieździe, co utrudni nam wymianę.
Jeśli mamy trudności z samodzielnym wyjęciem łożyska ze zbiornika, możemy skontaktować się ze ślusarzem, który posiada odpowiednie narzędzia. Po wymontowaniu starych łożysk należy usunąć uszczelki. Później przy pomocy, czystej miękkiej szmatki lub gąbki czyścimy dokładnie gniazdo. Teraz montujemy nowe części. Jeśli to konieczne, umieszczamy również uszczelki według zaleceń producenta.
Procedura instalowania nowych łożysk:
Prawidłowo zamontowane części powinny pasować dokładnie tak, jak stare łożyska. Nie mogą być włożone zbyt luźno. Jeśli dobrze wbiliśmy części, pozostało jedynie zmontować pralkę w odwrotnej kolejności do procedury demontażu. Powodzenia!
Wymiana łożysk należy do zdecydowanie najbardziej czasochłonnych naprawa pralki. Jednak jeśli nie wymienimy ich na czas, zużyte łożysko może doprowadzić do znacznie poważniejszych uszkodzeń. Często ich naprawa przewyższa wartość urządzenia.
Warto pamiętać, że demontaż pralki może się różnić w zależności od modelu, ale całość z reguły przebiega podobnie. Najpierw zdejmujemy górny, przedni panel pralki. Zdejmujemy zaciski, mankiety i odkręcamy pozostałe części, by dostać się do zbiornika. Następnie zdejmujemy koło pasowe. Aby podczas tej czynności krzyż się nie obracał, najlepiej przytrzymać go sobie rękojeścią młotka.
Kolejnym krokiem jest rozłożenie zbiornika na dwie połowy. Wyciągamy metalowy pręt zbiornika – może być on mocno zabrudzony, dlatego warto go wytrzeć szmatką i potraktować płynem odkamieniającym. W celu usunięcia starych łożysk, przygotowujemy młotek oraz dłuto. Stukamy w starą część do momentu, aż uda nam się je wybić.
Później czyścimy dokładnie gniazdo i możemy przystąpić do montażu nowych łożysk. Wbijamy je delikatnie gumowym młotkiem, trzymając się krawędzi (unikamy stukania w centralną część. Nowe łożyska smarujemy uszczelnieniem. Zalecamy również wymianę uszczelki, jeśli nasz model pralki ją przewiduje. Powierzchnię pokrywamy uszczelniaczem wodoodpornym.
Jeśli części dobrze siedzą w gnieździe, możemy zamocować z powrotem koło pasowe i zmontować pralkę.
Jeśli występują trudności z samodzielną wymianą łożysk w pralce Siemens, najlepiej skontaktować się ze specjalistą, który z pewnością pomoże z tym zadaniem. Ten rodzaj naprawy należy bowiem do zaawansowanych, dlatego ewentualne problemy mogą pojawić się na różnym etapie naprawy.
W razie wątpliwości zalecamy zapoznać się z procedurą naprawy pralki innych modeli. Często proces wygląda podobnie, a poszczególne elementy montażu i demontażu zazwyczaj nie różnią się znacząco.