Newsletter
Nowości, specjalne oferty i eksperckie porady prosto na Twój e-mail
Wartość koszyka
Kontakt
Zadzwoń do nas
(+48) 12 31 20 444 Nasza infolinia jest dostępna w godzinach od 8:00 do 16:00 (pn-pt)Napisz do nas
[email protected] Na zgłoszenia e-mail odpowiadamy w godzinach od 8:00 do 16:00 (pn-pt)Zostaliśmy wyróżnieni certyfikatem "Słucham swoich klientów" przez ceniony serwis opineo.pl
Średnia ocena: ten artykuł nie ma jeszcze opinii.
Regularne czyszczenie wężyka do mleka jest bardzo ważne nie tylko ze względów higienicznych. Pokryta osadem rurka może być przyczyną gorszego smaku kawy lub zmniejszyć wydajność spieniania mleka. W poniższym artykule omówimy czyszczenie zarówno rurki, jak i dyszy do spieniania mleka. Podpowiemy też, co zrobić w przypadku ewentualnej awarii tej części.
System spieniacza mleka w ekspresie najlepiej jest czyścić po każdym użyciu. Jeśli system mleczny będzie zanieczyszczony, mogą rozwinąć się w nim bakterie. W sytuacji, gdy urządzenie nie spienia mleka tak, jak wcześniej, warto użyć specjalnego środka czyszczącego do ekspresu.
Na koniec przepuść przez spieniacz ok. 100 ml czystej wody, - wlej ją do pojemnika zamiast mleka. Może się zdarzyć, że rurka nie wyczyści się dokładnie i zanieczyszczenia pozostaną na wewnętrznych ściankach. Jak usunąć osad z mleka?
Nie udało Ci się całkowicie usunąć resztek mleka? Na szczęście jest na to sposób – specjalna szczoteczka, którą bez trudu wyczyścisz wężyk do mleka. To powinno wystarczyć, by pozbyć się niechcianego osadu.
Istnieją też dedykowane płyny do czyszczenia tej części, ale w większości przypadków wystarczy użyć wspomnianego narzędzia. Nie kosztuje wiele, a może pomóc skutecznie i szybko pozbyć się zanieczyszczeń. O przydatnych detergentach odpowiemy w dalszej części artykułu.
Zapchana dysza skutecznie blokuje cały system mleczny – dlatego tak ważne jest regularne czyszczenie. Najlepiej robić to po każdym użyciu, ale jeśli nie mamy czasu, pamiętajmy o tym przynajmniej raz dziennie.
Po spienieniu mleka warto przetrzeć dyszę wilgotną szmatką i dodatkowo włączyć parę, by pozbyć się pozostałości mleka. Jeśli dysza jest znacznie zabrudzona, włóż ją do miski z gorącą wodą na ok. 30 min i dokładnie wytrzyj. Jeśli to nie wystarczy – użyj dobrego środka czyszczącego do systemów mlecznych.
Chcesz dokładnie wyczyścić spieniacz do mleka, ale masz problem z demontażem pojemnika? Choć wszystkie modele z pozoru wyglądają podobnie, to w praktyce mogą się od siebie różnić. Podajemy instrukcję dla popularnego spieniacza do mleka Delonghi. Bardzo możliwe, że na jej podstawie będziesz w stanie samodzielnie zdemontować również urządzenia innych marek.
Niestety nawet regularne czyszczenie nie wystarczy, jeśli jest robione powierzchownie.Wewnątrz gromadzi się mnóstwo zanieczyszczeń, które przynajmniej raz na jakiś czas należy czyścić, by pozbyć się brudu i bakterii.
O ile czyszczenie całego pojemnika nie powinno stanowić problemu, to sam wężyk do mleka jest dla wielu niemałym wyzwaniem.
Wspomnieliśmy, że skuteczna jest specjalna szczoteczka do czyszczenia rurki (tzw. wycior). Jednak aby czyścić ekspres kompleksowo, możemy dodatkowo wykorzystać dobrej jakości środki czyszczące. Oto nasze propozycje:
Zepsuł Ci się system mleczny lub dopiero przymierzasz się do zakupu ekspresu do kawy? Na szczęście istnieją również domowe sposoby spieniania mleka! Jeśli chcesz zrobić to szybko i skutecznie, możesz kupić specjalny spieniacz ręczny, który jest najlepszą metodą na spienienie mleka do kawy bez konieczności posiadania ekspresu. Kupisz go za niewielkie pieniądze w internecie lub sklepach stacjonarnych z AGD.
Chcesz spienić mleko szybko bez wychodzenia z domu? Z pomocą przychodzi słoik. Weź duży, czysty słoik ze szczelną nakrętką i wypełnij mlekiem maksymalnie do ¾ objętości. Zakręć i potrząsaj energicznie przez minimum 30 sekund. Następnie zdejmij nakrętkę i włóż słoik do mikrofalówki na 1 min. Pamiętaj, żeby nie zagotować mleka.
Innym sposobem jest użycie miksera lub blendera. Podgrzej mleko do temperatury ok. 60°C i ubijaj na niskich obrotach aż do uzyskania zwartej i gładkiej piany. Możesz dodać do niej ulubioną kawę z ekspresu lub przyrządzoną w kawiarce.
Jeśli masz w domu ekspres, ale system mleczny przestał działać, możesz spróbować naprawić go samodzielnie. Niektóre usterki są widoczne gołym okiem, ale zanim przystąpisz do naprawy, zapoznaj się z instrukcją producenta, aby nie stracić gwarancji.
Pamiętaj też, żeby lepiej nie demontować systemu, jeśli masz specjalnych narzędzi ani doświadczenia. Jakie czynności możesz zatem wykonać samodzielnie?
Jeśli masz doświadczenie z bardziej zaawansowanymi naprawami, możesz wymienić wadliwe części. Radzimy jednak wybierać je ostrożnie, aby nie doprowadzić do poważniejszych usterek urządzenia przez niskiej jakości komponenty. Wszelkie poważniejsze awarie powierz specjaliście, który ma odpowiednią wiedzę i narzędzia, dzięki czemu szybko zdiagnozuje problem.