Newsletter
Nowości, specjalne oferty i eksperckie porady prosto na Twój e-mail
Wartość koszyka
Kontakt
Zadzwoń do nas
(+48) 12 31 20 444 Nasza infolinia jest dostępna w godzinach od 8:00 do 16:00 (pn-pt)Napisz do nas
[email protected] Na zgłoszenia e-mail odpowiadamy w godzinach od 8:00 do 16:00 (pn-pt)Zostaliśmy wyróżnieni certyfikatem "Słucham swoich klientów" przez ceniony serwis opineo.pl
Średnia ocena: ten artykuł nie ma jeszcze opinii.
Pralka to sprzęt niezwykle ułatwiający życie gospodarstwom domowym. Niestety jej koszt to nie tylko cena samego urządzenia, ale także koszty eksploatacyjne. Wciąż drożejąca woda i energia zmusza wielu użytkowników do podliczenia ilości zużywanych mediów. Z tego powodu postanowiliśmy podsumować, ile wody i prądu zużywa przeciętne urządzenie.
Zacznijmy od tego, że zużycie prądu przez pralkę, zawsze podaje się w kilowatogodzinach. W tej jednostce określa się, jaka ilość energii będzie zużyta w przypadku sprzętu o mocy 1000 W w ciągu godziny, a także zużycie energii ogółem. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile prądu będzie pobierała pralka, ponieważ każde urządzenie ma inne parametry. Jednak na postawie dostępnych informacji możemy określić, ile średnioenergii zużyje konkretny model podczas standardowej pracy.
Etykieta energetyczna każdej pralki zawiera takie informacje, jak:
Pralka jest urządzeniem elektrycznym, wiec do działania potrzebuje prądu. Mimo tego, że specjaliści wciąż pracują nad rozwiązaniami, które zmniejszą jej zapotrzebowanie na energię elektryczną, wciąż zużywa pewne zasoby energii. Najwięcej prądu pobiera grzałka, która podgrzewa wodę do wybranej przez nas temperatury. Najczęściej jej moc wynosi 2000 W. Do kolejnych części, które pobierają duże ilości energii, należą silnik i jego komponenty. To właśnie one odpowiadają za obracanie się bębna. Nie mówiąc już o dodatkowych elementach, bez których pralka nie byłaby tak prostym w użyciu i funkcjonalnym urządzeniem.
Tak, jak wspomnieliśmy w poprzednim akapicie. Nie ma jednoznacznej wartości dla każdego urządzenia. Możemy jednak skutecznie obliczyć pobieranie prądu na podstawie parametrów konkretnego modelu. Pomocna będzie na pewno etykieta energetyczna, która powie, w jakiej klasie efektywności jest dana pralka. Można też wyczytać z niej informacje o zużyciu energii wyrażonej w kilowatogodzinach. Producent pralki podał na niej, ile prądu zużyje urządzenie podczas 100 cykli prania w standardowym programie. Jednak każda rodzina pierze z inną częstotliwością, dlatego warto wykonać również swoje indywidualne obliczenia.
Średnio cykl prania zużywa 0,9 kWh. Uzyskaną wartość mnożymy przez koszt kilowatogodziny i otrzymujemy koszt zużycia energii podczas jednego prania. Oprócz prądu urządzenie zużywa także wodę do wyprania tkanin. Dlatego, jeśli chcemy obliczyć pełny koszt, powinniśmy też sprawdzić, ile pralka bierze wody.
Tak samo, jak w przypadku prądu, zużycie wody jest uzależnione od specyfiki danego urządzenia. Wymienimy tu kilka rodzajów urządzeń, by określenie, ile automat pobiera wody, było jak najprostsze.
Zacznijmy od najpopularniejszego rodzaju pralek, czyli tych ładowanych od przodu. Przeciętne urządzenie będzie zużywać od 37, do nawet 50 litrów wody na cykl. Średnia wynosi więc 45 L. Pamiętajmy, że im wyższa ładowność urządzenia, tym więcej wody będzie potrzebne. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku pralek o ładowności 8 kg. Wszystko wskazuje na to, że właśnie takie urządzenia są najczęściej produkowane jako energooszczędne. Tym samym średnia jest nieco korzystniejsza niż w przypadku niektórych mniejszych ładowności.
Z kolei pralki ładowane od góry zużywają 39-41 litrów wody podczas jednego cyklu prania. Warto zaznaczyć, że nie ma dużych różnic pomiędzy poszczególnymi modelami. Tego rodzaju pralki dostępne są na rynku w dwóch typach ładowności.
Jak już zostało wspomniane – na cenę jednego prania wpływa koszt zużytej wody i energii elektrycznej. Gdy wyliczamy całkowitą cenę za jedno pranie, musimy także obliczyć, ile wydajemy na detergenty i konserwację. My jednak skupimy się tylko na prądzie oraz wodzie, zgodnie z tematem artykułu.
Dokładne wyliczenia w ogromnej mierze zależą od konkretnej pralki oraz aktualnej ceny mediów. Te ostatnie, jak wiadomo, nieustannie ulegają zmianie. Najlepiej więc będzie, gdy obliczymy indywidualnie koszt jednego prania, dostosowując do aktualnych cen za poszczególne media. Do wykonania obliczeń będziemy potrzebować informacji zawartych na etykiecie energetycznej. Sprawdźmy, ile energii urządzenie zużywa podczas jednego prania, a otrzymaną wartość pomnóżmy przez aktualną cenę za 1 kWh. Do otrzymanego wyniku dodajemy ilość zużytej podczas prania wody i ile kg prania wrzucamy do pralki. W efekcie otrzymamy cenę za jeden cykl prania, która obejmuje zarówno wodę, jak i energię elektryczną.