Newsletter
Nowości, specjalne oferty i eksperckie porady prosto na Twój e-mail
Wartość koszyka
Kontakt
Zadzwoń do nas
(+48) 12 31 20 444 Nasza infolinia jest dostępna w godzinach od 8:00 do 16:00 (pn-pt)Napisz do nas
[email protected] Na zgłoszenia e-mail odpowiadamy w godzinach od 8:00 do 16:00 (pn-pt)Zostaliśmy wyróżnieni certyfikatem "Słucham swoich klientów" przez ceniony serwis opineo.pl
Średnia ocena: ten artykuł nie ma jeszcze opinii.
Blender dla wielu z nas stanowi jedno z podstawowych narzędzi kuchennych. Zdarza się jednak, że to kompaktowe i wszechstronne w zastosowaniu urządzenie przestaje działać. Przyczyn może być wiele, ale na szczęście niektóre usterki możemy naprawić samodzielnie. Kluczowe jest znalezienie przyczyny awarii i właśnie o nich porozmawiamy w dzisiejszym artykule.
Najprostszą przyczyną, która mogła doprowadzić do tej awarii jest uszkodzenie przewodu zarówno zewnętrznego, jak i wewnętrznego. Jeśli nie ma on widocznych uszkodzeń, należy zdjąć obudowę, by sprawdzić, czy z przewodem wszystko w porządku. Przystępujemy więc do demontażu.
Utrudnieniem, które często występuje w przypadku blenderów znanych marek, jest brak rozkładanej obudowy. Co prawda konstrukcja solidniej chroni silnik przed wilgocią, ale może utrudnić demontaż.
Może się zdarzyć, że jedyny sposób to nadpiłowanie poszczególnych elementów obudowy i sklejenie ich ponownie.
Uszkodzony przewód należy zreperować lub wymienić na nowy. Jeśli wolimy nie podejmować się tej pracy, konieczna będzie wymiana urządzenia na nowe.
Jeśli blender nie kręci nożami, należy w pierwszej kolejności sprawdzić gniazdko, podłączając inne urządzenie.
Jeśli w gniazdku jest prąd, ale blender się nie włącza, sprawdźmy w pierwszej kolejności zarówno kabel zasilający, jak i bezpiecznik. W tym przypadku naprawa polega na wymianie wadliwych części na nowe.
Jeśli jednak te części działają, a wtyczka posiada widoczne uszkodzenia, odłączmy ją natychmiast od prądu. Przeciążenie może doprowadzić do spalenia silnika. Awarię tę rozpoznamy, gdy z silnika zacznie wydobywać się nieprzyjemny zapach spalenizny. Uszkodzoną wtyczkę powinno się wymienić na nową, oddać blender do serwisu lub w ostateczności kupić nowy sprzęt.
W sytuacji, gdy blender nie włącza się mimo naciskania przycisku, lub nie reaguje na któryś z nich, najprawdopodobniej oznacza to uszkodzenie komponentu wewnątrz. Może zdarzyć się, że przyciski blendera połączone zostały z modułem sterującym.
Kiedy uszkodzony jest moduł sterujący w obrębie układu przetwornicy, blender nie włączy się bez naprawy lub całkowitej wymiany układu scalonego.
Przegrzanie może być bardzo szkodliwe dla silnika blendera. Z tego powodu zdecydowana większość nowoczesnych urządzeń została zaprojektowana tak, by blender samoistnie wyłączał się podczas utrzymywania się wyższej temperatury wewnątrz.
Jeśli silnik nadmiernie się przegrzeje, możemy poczuć nieprzyjemny zapach spalenizny. W takiej sytuacji odłączamy blender od zasilania i odczekujemy ok 1 h w celu ochłodzenia go. Pamiętajmy, że czas ten może się wydłużyć, jeśli w kuchni panuje wysoka temperatura. Gdy po upływie dłuższego czasu blender nie włącza się, może to oznaczać, że nastąpiło spalenie silnika.
Niezależnie od tego, czy mamy w domu blender ręczny, czy blender kielichowy, pamiętajmy, że tego typu urządzenia narażone są na awarię silnika. Zazwyczaj dochodzi do niej podczas zbyt intensywnego użytkowania. Szczególnie, jeśli blendujemy twarde i klejące produkty – wymagają one dużych nakładów pracy od urządzenia.
Jeśli silnik ostygł, a urządzenie wciąż się nie włącza, prawdopodobną przyczyną usterki jest spalenie silnika
Kompleksowa naprawa silnika blendera samodzielnie nie jest prostym zadaniem. Nie zalecamy podejmowania tej próby, jeśli nie mamy doświadczenia z majsterkowaniem.
Należy zdjąć ostrożnie obudowę (jeśli to możliwe). Po zdemontowaniu sprawdźmy pod kątem wizualnym silnik, czy nie posiada on widocznych uszkodzeń i czy nie wydobywa się zapach spalenizny przez zwęglenie elementów radiowych. Uszkodzeniu mógł ulec także wał, bezpieczniki lub rezystor.
Powodem awarii może być też kondensator prostownika. Jeśli znaleźliśmy już powód usterki na tym etapie, należy zakupić nową część (zamienną lub oryginalną) i wymienić.
W sytuacji, gdy doszło do skrajnego zużycia szczotek poprzez wycieranie się części grafitowej również należy wymienić je na nowe.
Nie zawsze udaje naprawić poważniejsze awarie, takie jak uszkodzone łożyska ślizgowe- ten rodzaj naprawy należy do bardziej zaawansowanych. W kolejnym akapicie postaramy się opowiedzieć o objawach usterki.
Uszkodzone łożyska ślizgowe rozpoznamy w momencie, gdy oś z nożami zakleszczy się w korpusie urządzenia. Wówczas oś zacznie się intensywniej obracać poprzez wnikanie żywności w szczelny, które znajdują się między podstawą dyszy, a osią.
Mimo tego, że szczelina jest niewielka, to blendowane jedzenie może przedostać się do wnętrza blendera, co uniemożliwi swobodne obracanie się osi.
Taki stan rzeczy powoduje poważne problemy z blenderem. Może dojść do spalenia silnika lub awarii obwodu sterującego.
Zepsuty blender należy zdemontować i usunąć wszelkie zanieczyszczenia z wewnątrz i wymienić łożyska na nowe. Niektóre części mogą nie być rozłączne, co skutecznie uniemożliwi naprawę. W takiej sytuacji najlepiej jest zakupić nowe urządzenie.
Jeśli nie możemy włączyć blendera, ponieważ cały czas sygnalizuje niedomknięcie kielicha, może być to spowodowane:
Większość blenderów posiada blokadę bezpieczeństwa. Dzięki niej przy źle zmontowanych częściach nie dojdzie do nieszczęśliwego wypadku. Jeśli po dokładnym sprawdzeniu okazuje się, że wszystkie elementy zostały zmontowane prawidłowo, może być to problem z czujnikiem.
Najlepiej będzie wymienić go na nowy, jeśli potrafimy poradzić sobie z takimi usterkami. W innym przypadku najlepiej przemyśleć zakup nowego blendera.