Newsletter
Nowości, specjalne oferty i eksperckie porady prosto na Twój e-mail
Wartość koszyka
Kontakt
Zadzwoń do nas
(+48) 12 31 20 444 Nasza infolinia jest dostępna w godzinach od 8:00 do 16:00 (pn-pt)Napisz do nas
[email protected] Na zgłoszenia e-mail odpowiadamy w godzinach od 8:00 do 16:00 (pn-pt)Zostaliśmy wyróżnieni certyfikatem "Słucham swoich klientów" przez ceniony serwis opineo.pl
Średnia ocena: ten artykuł nie ma jeszcze opinii.
Co najczęściej psuje się w okapie i jak sobie z tym poradzić? Poniżej przedstawiamy najczęstsze problemy z okapem.
Najczęstszą awarią pojawiającą się w okapie jest uszkodzenie światła zaraz po jego włączeniu. Objawami towarzyszącymi przepalonej żarówce może być lekkie okopcenie gniazdka, często zdarza się także wybicie korków, a nawet przepalenie ścieżki na płycie. W takim przypadku dokładnie wyczyść przypaloną część i wymień żarówkę w okapie.
Niekiedy, zwłaszcza w przypadku okapów typu pochłaniacz, zdarza się, że okap przestaje pochłaniać woń oraz tłuszcz z gotowania i smażenia. Dzieje się tak ze względu na zużycie filtrów węglowych lub zabrudzenie filtrów przeciwtłuszczowych.
Filtry węglowe działają w systemie zamkniętym, absorbują z powietrza różne zapachy, dzięki czemu bardzo dobrze sprawdzają się w okapach typu pochłaniacz. Drugim rodzajem są filtry przeciwtłuszczowe. W zależności od przeznaczenia są wykonane z flizeliny lub metalu, mają za zadanie wyłapywać tłuszcz z oparów. Jeśli okap nie pochłania zapachu i tłuszczu, najlepszym rozwiązaniem jest wymiana filtrów na nowe lub wyczyszczenie ich (jedynie w przypadku metalowych filtrów przeciwtłuszczowych).
Kolejną częstą awarią okapu jest problem z włączeniem się lub nagłym przerwaniem pracy. Co ciekawe, niejednokrotnie przy tej usterce zasilanie działa poprawnie - co widać, po świecących się diodach na panelu sterowania oraz słychać odgłos pracującego sprzętu. Może być to awaria silnika wentylatora okapu.
Często okap jest podłączony w systemie otwartym (posiada wyciąg). Problem pojawia się, gdy nie wyciąga pary nawet na maksymalnym pułapie pracy. Co więcej, podczas tego wydaje specyficzne dźwięki oraz wydmuchuje chłodne powietrze. Przyczynę można znaleźć w wentylacji pomieszczenia - może być ono za bardzo szczelne, co utrudnia swobodne przedostawanie się świeżego powietrza do urządzenia.
Problem pojawia się również w chwili, gdy sterowanie okapu przestaje działać (np. wybór trybu działania). Wówczas naciskasz na odpowiednie przyciski, a one zupełnie nie reagują. Przyjrzyj się modułowi sterowania okapu, a w razie konieczności wymień uszkodzony.